აშშ-ის ცენტრალურმა სარდლობამ ირანის წინააღმდეგ მორიგი სამხედრო დარტყმები განახორციელა
აშშ-ის ცენტრალური სარდლობის (CENTCOM) ინფორმაციით, 14 ივლისს ირანის წინააღმდეგ მორიგი სამხედრო ოპერაცია დასრულდა, რომლის ფარგლებშიც ჰორმუზის სრუტის მიმდებარე ტერიტორიებსა და ირანის სანაპირო ზონებში ათეულობით სამხედრო სამიზნე განადგურდა.
CENTCOM-ის განცხადებით, შვიდსაათიანი ოპერაციის განმავლობაში აშშ-ის გამანადგურებელმა ავიაციამ, უპილოტო საფრენმა აპარატებმა და სამხედრო-საზღვაო ძალებმა მაღალი სიზუსტის საბრძოლო საშუალებებით დაარტყეს ირანის სარაკეტო და დრონების ინფრასტრუქტურას, საზღვაო შესაძლებლობებსა და სანაპირო თავდაცვის სისტემებს.
სარდლობის განმარტებით, ოპერაციის მიზანი ირანის შესაძლებლობების კიდევ უფრო შეზღუდვა იყო, რათა მან ვერ შეძლოს კომერციული გემებისა და სამოქალაქო ეკიპაჟებისთვის საფრთხის შექმნა.
ამავე დღეს აშშ-ის სამხედრო ძალებმა განაახლეს საზღვაო ბლოკადა იმ გემების მიმართ, რომლებიც ირანის პორტებსა და სანაპირო რაიონებში მიემართებიან ან იქიდან გამოდიან.
აშშ-ის ცენტრალურ სარდლობაში აცხადებენ, რომ ამერიკული ძალები სრულ საბრძოლო მზადყოფნაში რჩებიან და მზად არიან შეასრულონ შეერთებული შტატების პრეზიდენტის მიერ გაცემული ნებისმიერი ბრძანება.

According to the US Central Command (CENTCOM), another military operation against Iran was completed on July 14, during which dozens of military targets were destroyed in the areas surrounding the Strait of Hormuz and in the coastal zones of Iran.
According to CENTCOM, during the seven-hour operation, US fighter aircraft, unmanned aerial vehicles and naval forces used high-precision weapons to strike Iran's missile and drone infrastructure, naval capabilities and coastal defense systems.
According to the command, the goal of the operation was to further limit Iran's capabilities so that it would not be able to pose a threat to commercial vessels and civilian crews.
On the same day, US military forces renewed a naval blockade of ships heading to or leaving Iranian ports and coastal areas.
US Central Command said that American forces remain on full combat alert and are ready to carry out any orders issued by the President of the United States.