უკრაინის უმაღლესმა რადამ ქვეყნის ახალ პრემიერ-მინისტრად სერგეი კორეცკი დაამტკიცა
რადაში გამოსვლისას კორეცკიმ განაცხადა, რომ სურს, უკრაინის ახალი მთავრობა „თავდაცვის, ეკონომიკური განვითარებისა და ევროპული ინტეგრაციის მთავრობა“ გახდეს. მისივე თქმით, ის აცნობიერებს, რომ, წინა წლების ზამთართან შედარებით, მომავალი ზამთარი უკრაინაში, შესაძლოა, უფრო რთული იყოს.
ცნობისთვის, გასული კვირის ბოლოს უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ უახლოეს პერიოდში უკრაინაში დაიწყებოდა „საკადრო ცვლილებები, რომლებიც განახლებული პოლიტიკური სტრატეგიის განხორციელებას უზრუნველყოფს“. მისი თქმით, ამისთვის აუცილებელია მთავრობის განახლება.
14 ივლისს უკრაინის უმაღლესმა რადამ იულია სვირიდენკოს პრემიერ-მინისტრის თანამდებობიდან გადადგომას მხარი დაუჭირა. 16 ივლისს კი ვოლოდიმირ ზელენსკიმ პრემიერ-მინისტრის თანამდებობაზე პარლამენტს სერგეი კორეცკის კანდიდატურა წარუდგინა.

Ukraine's Verkhovna Rada has approved Serhiy Koretsky as the country's new Prime Minister.
Speaking in the Rada, Koretsky said that he wants Ukraine's new government to become a "government of defense, economic development, and European integration." According to him, he realizes that, compared to previous winters, the coming winter in Ukraine may be more difficult.
For information, at the end of last week, Ukrainian President Volodymyr Zelensky said that in the near future Ukraine would begin "personnel changes that will ensure the implementation of a renewed political strategy." He said that this requires a government renewal.
On July 14, the Verkhovna Rada of Ukraine supported the resignation of Yulia Svirydenko as Prime Minister. On July 16, Volodymyr Zelensky nominated Serhiy Koretsky for the post of Prime Minister.