შეერთებულმა შტატებმა ირანის წინააღმდეგ შაბათ-კვირის შეტევების სერია დაასრულა
აშშ-ის ცენტრალური სარდლობის (CENTCOM) ინფორმაციით, 19 ივლისს ირანის წინააღმდეგ განხორციელებული ავიაიერიშების ზედიზედ მეცხრე ღამე წარმატებით დასრულდა.
CENTCOM-ის განცხადებით, ოპერაციის ფარგლებში სამიზნე გახდა ირანის სამხედრო სარდლობის ცენტრები, საჰაერო თავდაცვისა და სანაპირო მეთვალყურეობის ობიექტები, საზღვაო შესაძლებლობები, რაკეტებისა და უპილოტო საფრენი აპარატების გაშვების პოზიციები, ასევე საკომუნიკაციო ქსელები.
აშშ-ის ცენტრალური სარდლობის განმარტებით, დარტყმების მიზანი იყო ირანის შესაძლებლობების შემდგომი შემცირება, რათა მან ვეღარ შეძლოს ჰორმუზის სრუტეში კომერციულ გემებსა და სამოქალაქო მეზღვაურებზე თავდასხმების განხორციელება.
CENTCOM-ის ცნობით, აშშ-ის სამხედრო ძალები მოქმედებენ შეიარაღებული ძალების უმაღლესი მთავარსარდლის მითითებების შესაბამისად და ირანს პასუხისმგებლობას აკისრებენ მისი ქმედებებისთვის.
„CENTCOM-ის ძალები კვლავაც მაღალი მზადყოფნის რეჟიმში იმყოფებიან, მოქმედებენ მიზანმიმართულად, ეფექტიანად და მზად არიან ნებისმიერი ამოცანის შესასრულებლად“, – ნათქვამია განცხადებაში.

The United States has concluded a series of weekend strikes against Iran
The United States Central Command (CENTCOM) said on July 19 that the ninth consecutive night of airstrikes against Iran had been successfully completed.
CENTCOM said the strikes targeted Iranian military command centers, air defense and coastal surveillance facilities, naval capabilities, missile and drone launch sites, and communications networks.
According to the US Central Command, the strikes were aimed at further degrading Iran’s capabilities to prevent it from attacking commercial vessels and civilian mariners in the Strait of Hormuz.
CENTCOM said that US forces are acting under the direction of the Supreme Commander of the Armed Forces and hold Iran accountable for its actions.
"CENTCOM forces remain on high alert, operating purposefully, effectively, and ready to perform any task," the statement said.