ირანის მიერ გაშვებული ყველა ბალისტიკური რაკეტა განეიტრალდა, მოგვიანებით აშშ-მ და საუდის არაბეთმა ერაყში ირანთან დაკავშირებულ სამიზნეებს დაარტყეს - აშშ-ის ცენტრალური სარდლობა
აშშ-ის ცენტრალური სარდლობის (CENTCOM) განცხადებით, აღმოსავლეთის ირანის ისლამური რევოლუციის გუშაგთა კორპუსმა (IRGC) ახლო აღმოსავლეთში განთავსებული ამერიკული ძალების წინააღმდეგ მოულოდნელი შეტევის მცდელობის ფარგლებში ირანის ტერიტორიიდან რამდენიმე ბალისტიკური რაკეტა გაუშვა.
CENTCOM-ის ინფორმაციით, ყველა ირანული რაკეტა წარმატებით იქნა მოგერიებული და განეიტრალებული. უწყების ცნობით, აშშ-ის სამხედრო ძალები რეგიონში მაღალი საბრძოლო მზადყოფნის რეჟიმში რჩებიან.
მოგვიანებით, აშშ-ის ცენტრალურმა სარდლობამ გაავრცელა განცხადება, რომლის თანახმადაც, 28 ივლისს აშშ-ისა და საუდის არაბეთის შეიარაღებულმა ძალებმა ერაყში ირანთან დაკავშირებული ტერორისტული დაჯგუფებების ობიექტებზე ზუსტი საჰაერო იერიშები განახორციელეს.
CENTCOM-ის ცნობით, ოპერაციის სამიზნე გახდა აღმოსავლეთ ერაყში მდებარე რამდენიმე ლოგისტიკური და შეიარაღების ობიექტი, რომლებიც, უწყების განცხადებით, ირანის ისლამური რევოლუციის გუშაგთა კორპუსის მიერ იმართებოდა და გამოყენებული იყო აშშ-ის სამხედრო ძალებსა და საუდის არაბეთის ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურაზე თავდასხმების ორგანიზებისთვის.
ამერიკული მხარის ინფორმაციით, ბოლო 72 საათის განმავლობაში IRGC-ის მითითებით განხორციელდა 30-ზე მეტი საჰაერო დრონით თავდასხმა, თუმცა აშშ-ის ძალების წინააღმდეგ განხორციელებული ეს შეტევები უშედეგო აღმოჩნდა.
CENTCOM ასევე აღნიშნავს, რომ 2026 წლის თებერვლიდან აპრილამდე პერიოდში ერაყში ირანთან დაკავშირებულმა შეიარაღებულმა დაჯგუფებებმა აშშ-ის მოქალაქეებსა და ობიექტებზე 600-ზე მეტი თავდასხმის მცდელობა განახორციელეს.
აშშ-ის ცენტრალური სარდლობა აცხადებს, რომ ირანის ისლამური რევოლუციის გუშაგთა კორპუსმა და მასთან დაკავშირებულმა დაჯგუფებებმა მსგავსი თავდასხმები უნდა შეწყვიტონ, წინააღმდეგ შემთხვევაში აშშ დამატებით სამხედრო ზომებს მიიღებს.

All ballistic missiles launched by Iran were neutralized, later the US and Saudi Arabia hit targets linked to Iran in Iraq - US Central Command
According to the US Central Command (CENTCOM), the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) of eastern Iran launched several ballistic missiles from Iranian territory as part of an attempted surprise attack against US forces deployed in the Middle East.
According to CENTCOM, all Iranian missiles were successfully repelled and neutralized. According to the agency, US military forces in the region remain on high alert.
Later, the US Central Command issued a statement, according to which on July 28, US and Saudi Arabian armed forces carried out precision airstrikes on the facilities of Iranian-linked terrorist groups in Iraq.
According to CENTCOM, the operation targeted several logistics and weapons facilities in eastern Iraq, which, according to the agency, were controlled by the Islamic Revolutionary Guard Corps of Iran and were used to organize attacks on US military forces and Saudi Arabian energy infrastructure.
According to the American side, over the past 72 hours, more than 30 drone attacks were carried out at the direction of the IRGC, although these attacks against US forces were unsuccessful.
CENTCOM also notes that between February and April 2026, armed groups affiliated with Iran in Iraq carried out more than 600 attacks on US citizens and facilities.
The US Central Command says that Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps and its affiliated groups must stop such attacks, otherwise the US will take additional military measures.