აშშ-ის სამხედროებმა ირანისკენ მიმავალი პანამის დროშის ქვეშ მცურავი გემი დააზიანეს
აშშ-ის სამხედროებმა ომანის ყურეში ირანისკენ მიმავალი, პანამის დროშის ქვეშ მცურავი სატვირთო გემი „M/V Vela Nova“ ორი „ჰელფაიერის“ ტიპის რაკეტით დააზიანეს. ამის შესახებ აშშ-ის ცენტრალურმა სარდლობამ (CENTCOM) განაცხადა.
CENTCOM-ის ინფორმაციით, გემი აშშ-ის მიერ ირანის წინააღმდეგ დაწესებული საზღვაო ბლოკადის დარღვევას ცდილობდა და ამერიკული ძალების არაერთ გაფრთხილებას არ დაემორჩილა. შედეგად, აშშ-ის საზღვაო ძალების ვერტმფრენმა MH-60 გემის ძრავის განყოფილებას ცეცხლი გაუხსნა, რის შედეგადაც გემმა მართვის შესაძლებლობა დაკარგა.
CENTCOM-ის განცხადებით, გემი ირანის მიმართულებით აღარ გადაადგილდება და ბლოკადა სრულად ძალაში რჩება.
აშშ-ის სამხედროებმა ბლოკადის აღდგენის შემდეგ 55 კომერციული გემი გადაამისამართეს, სამი დაუმორჩილებელი გემი დააზიანეს და ორი გემის ბორტზე ავიდნენ.
ინციდენტი, სავარაუდოდ, უკავშირდება ბრიტანეთის საზღვაო სავაჭრო ოპერაციების ცენტრის (UKMTO) მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას ომანის ყურეში კონტეინერმზიდზე სამხედრო თავდასხმის შესახებ.

The US military has hit the Panamanian-flagged cargo ship M/V Vela Nova in the Gulf of Oman with two Hellfire missiles, the US Central Command (CENTCOM) said.
According to CENTCOM, the ship was attempting to violate a US naval blockade of Iran and failed to heed repeated warnings from US forces. As a result, a US Navy MH-60 helicopter opened fire on the ship’s engine compartment, causing the ship to lose control.
According to CENTCOM, the ship will not proceed to Iran and the blockade remains in full force.
Since the blockade was re-established, the US military has diverted 55 commercial vessels, damaged three ships that had not complied and boarded two ships.
The incident is believed to be linked to information released by the British Maritime Trade Operations Centre (UKMTO) about a military attack on a container ship in the Gulf of Oman.