ვაცხადებ ყველაზე გამანადგურებელ ეკონომიკურ ოპერაციას ირანის წინააღმდეგ - დონალდ ტრამპი
აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ ირანის წინააღმდეგ „ყველაზე გამანადგურებელ ეკონომიკურ ოპერაციას“ იწყებს და სხვა ქვეყნებს მოუწოდა, ირანის იზოლაციაში შეერთებულ შტატებს მხარი დაუჭირონ.
„ირანის ისლამურ რესპუბლიკას შეთანხმების მისაღწევად ჩემზე მეტი შესაძლებლობა არავის მიუცია. სამწუხაროდ, მათ ეს შესაძლებლობა ვერ გამოიყენეს. ამიტომ, დღეს ვაცხადებ ყველაზე გამანადგურებელ ეკონომიკურ ოპერაციას, რომელიც ოდესმე რომელიმე ქვეყნის წინააღმდეგ განხორციელებულა“, – განაცხადა ტრამპმა.
მისი თქმით, ეს იქნება უპრეცედენტო მასშტაბის „ეკონომიკური ომი და იზოლაცია“.
„მათი საზღვაო ფლოტი აღარ არსებობს, საჰაერო ძალები განადგურებულია, სამხედრო ქარხნები ნანგრევებადაა ქცეული, მათი ვალუტა უსარგებლოა, ქვეყანა კი ბეწვზე ჰკიდია“, – აღნიშნა აშშ-ის პრეზიდენტმა.
ტრამპის განცხადებით, ნებისმიერი ქვეყანა, რომელიც ირანს ფინანსური ინსტიტუტების, ბიზნესების, აეროპორტების ან სახელმწიფო უწყებების მეშვეობით რაიმე სახის მხარდაჭერას გაუწევს, თავადაც „უზარმაზარი ეკონომიკური შედეგების“ წინაშე აღმოჩნდება.
„ნავთობის კონტრაბანდა, სვოპ-ხაზები, ფულადი გადარიცხვები, ვალუტის გადამცვლელი პუნქტები, გემების რეგისტრაცია, ფიქტიური კომპანიები – ყველაფერი ეს დაუყოვნებლივ უნდა შეწყდეს. თქვენ იცით, ვისაც ვგულისხმობ“, – განაცხადა მან.
ტრამპმა მიმდინარე ზომებს „ეკონომიკური D-Day“ უწოდა და აშშ-ის მოკავშირეებს ირანის იზოლაციასა და მის წინააღმდეგ ბრძოლაში გაერთიანებისკენ მოუწოდა.
„ეს შეშლილები კუთხეში არიან მიმწყვდეული და ეს ისტორიული ზომები მათ და მთელ მსოფლიოში ტერორის გავრცელების შესაძლებლობას დაასუსტებს“, – განაცხადა აშშ-ის პრეზიდენტმა.

US President Donald Trump has announced that he is launching the "most destructive economic operation" against Iran and has called on other countries to support the United States in isolating Iran.
"No one has given the Islamic Republic of Iran a greater opportunity than me to make a deal. Unfortunately, they did not take that opportunity. Therefore, today I am announcing the most destructive economic operation ever launched against any country," Trump said.
He said it would be "economic warfare and isolation" of an unprecedented scale.
"Their navy is gone, their air force is destroyed, their war factories are in ruins, their currency is worthless, and their country is hanging by a thread," the US president said.
Trump said any country that provides Iran with any kind of support through financial institutions, businesses, airports or government agencies would face “tremendous economic consequences.”
“Oil smuggling, swap lines, money transfers, currency exchange offices, ship registrations, shell companies – all of these must be stopped immediately. You know who I mean,” he said.
Trump called the current measures an “economic D-Day” and called on US allies to unite in isolating and confronting Iran.
“These madmen are cornered, and these historic measures will weaken their ability to spread terror and terror around the world,” the US president said.