კიევზე მასირებული იერიშის შედეგად 12 ადამიანი დაიღუპა
კიევზე განხორციელებული მასირებული იერიშის შედეგად 12 ადამიანი დაიღუპა, – ამის შესახებ კიევის მერმა ვიტალი კლიჩკომ განაცხადა.
მისი ინფორმაციით, დაღუპულთა უმეტესობა სოლომენსკის რაიონშია, სადაც რაკეტა ცხრასართულიან საცხოვრებელ სახლს მოხვდა. შენობის ზედა სართულები ჩამოინგრა. აფეთქების შედეგად საცხოვრებელი სახლის მიმდებარედ ოთხ შენობაში ფანჯრებიც დაზიანდა.
კლიჩკოს განცხადებით, სოლომენსკის რაიონში დაზიანდა სკოლა და ბავშვთა საავადმყოფოს შენობაც. სამედიცინო დაწესებულებაში ფანჯრები ჩაიმსხვრა, მის ტერიტორიაზე კი ავტომობილები დაიწვა.
დარნიცკის რაიონში დაზიანდა არასაცხოვრებელი და სასაწყობე ფართები. სვიატოშინის რაიონში კი არასაცხოვრებელი განაშენიანების ტერიტორიაზე შენობების დაზიანება დაფიქსირდა. კლიჩკოს ცნობით, რაიონში ასევე დაიწვა სასაწყობე ფართები.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო აცხადებს, რომ კიევში იერიში განხორციელდა კომპანია „Fire Point“-ის საწარმოზე, რომელიც დამრტყმელი დრონებისა და „ფლამინგოს“ ტიპის ფრთოსანი რაკეტებისთვის კომპონენტებს აწარმოებდა.
რუსი სამხედროების განცხადებით, დარტყმა ასევე განხორციელდა კომპანია „ანტონოვზე“, სადაც მათი ცნობით, შორ მანძილზე მოქმედ დრონებს „ლუტი“ აწარმოებენ.

12 people were killed in a massive attack on Kiev, Kyiv Mayor Vitali Klitschko said.
According to him, most of the dead are in the Solomensky district, where a missile hit a nine-story residential building. The upper floors of the building collapsed. The explosion also damaged windows in four buildings adjacent to the residential building.
According to Klitschko, a school and a children's hospital building were damaged in the Solomensky district. Windows were broken in a medical facility, and cars were burned on its territory.
In the Darnytsky district, non-residential and warehouse premises were damaged. In the Svyatoshyn district, damage was observed to buildings in the territory of non-residential developments. According to Klitschko, warehouses were also burned in the district.
The Russian Defense Ministry says a strike was carried out in Kiev on a Fire Point company factory that produces components for attack drones and Flamingo cruise missiles.
The Russian military said the strike also targeted the Antonov company, which they say produces the Lute long-range drone.