უპილოტო საფრენმა აპარატმა რუმინეთის საჰაერო სივრცე დაარღვია
20 აგვისტოს, ხუთშაბათს, ღამის 02:23 საათზე, სამხედრო რადარის სისტემამ უკრაინის საზღვრის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ტულჩის ოლქის ჩრდილოეთით, საჰაერო სამიზნეების ჯგუფი დააფიქსირა.
სიტუაციის მონიტორინგის მიზნით, ესპანეთის საჰაერო და კოსმოსური ძალების ორი F-18 ტიპის გამანადგურებელი აფრინდა. ასევე, საჰაერო დაზვერვის მისიისთვის ცაში აიჭრა რუმინეთის საჰაერო ძალების IAR-330 SOCAT ტიპის ვერტმფრენი.
ეროვნულმა სამხედრო სამეთაურო ცენტრმა საგანგებო სიტუაციების გენერალურ ინსპექტორატს დაზარალებულ ტერიტორიაზე მოსახლეობის გაფრთხილების ღონისძიებების გააქტიურების შესახებ აცნობა. შესაბამისი განგაშის შეტყობინება მოსახლეობას 03:20 საათზე გაეგზავნა.
03:21 საათზე დრონი რუმინეთის ეროვნულ საჰაერო სივრცეში, ქალაქ გალაციდან დაახლოებით 13 კილომეტრის აღმოსავლეთით, შევიდა.
03:24 საათზე IAR-330 SOCAT-ის ეკიპაჟმა განაცხადა, რომ სამიზნე ტულჩის ოლქში, სოფელ გრინდუს ჩრდილო-აღმოსავლეთით დაახლოებით 4 კილომეტრში, დაუსახლებელ ტერიტორიაზე ჩამოვარდა.
უპილოტო საფრენი აპარატის მიწაზე დაცემას ხანძარი მოჰყვა, თუმცა ცეცხლი თვითონ ჩაქრა. შემთხვევის შედეგად არავინ დაშავებულა და მატერიალური ზიანი არ დაფიქსირებულა.

According to the Romanian Ministry of Defense, an unmanned aerial vehicle violated the country's airspace.
On Thursday, August 20, at 02:23, a military radar system detected a group of aerial targets in the area adjacent to the Ukrainian border, north of Tulcea County.
In order to monitor the situation, two F-18 fighter jets of the Spanish Air and Space Force took off. A Romanian Air Force IAR-330 SOCAT helicopter also took off for an aerial reconnaissance mission.
The National Military Command Center informed the General Inspectorate of Emergencies about the activation of warning measures for the population in the affected area. The corresponding alert message was sent to the population at 03:20.
At 03:21, the drone entered Romanian national airspace, approximately 13 kilometers east of the city of Galati.
At 03:24, the crew of the IAR-330 SOCAT reported that the target had crashed in uninhabited territory, approximately 4 kilometers northeast of the village of Grindu, in Tulcea County.
The drone caught fire when it hit the ground, but the fire extinguished itself. No one was injured and no material damage was reported.