ამერიკის შეერთებული შტატების სახელით მარკო რუბიო უკრაინელ ხალხს დამოუკიდებლობის 35-ე წლისთავს ულოცავს
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო უკრაინელ ხალხს დამოუკიდებლობის 35-ე წლისთავს ულოცავს.
„ამერიკის შეერთებული შტატების სახელით ვულოცავ უკრაინელ ხალხს თქვენი დამოუკიდებლობის 35-ე წლისთავს.
დღეს, 1991 წლის 24 აგვისტოს საბჭოთა კავშირისგან უკრაინის დამოუკიდებლობის გამოცხადებიდან 35 წლის შემდეგ, აშშ კიდევ ერთხელ ადასტურებს ჩვენს ქვეყნებს შორის ხანგრძლივი თანამშრომლობის მნიშვნელობას. აშშ ერთგულია უკრაინის სუვერენიტეტის მიმართ და კვლავ მუშაობს უკრაინასა და რუსეთს შორის ომის მოლაპარაკებების გზით გადაწყვეტის მხარდასაჭერად, რომელიც ხანგრძლივ და მდგრად მშვიდობას დაამყარებს.
დამოუკიდებლობის ამ დღეს, როდესაც უკრაინელები პატივს მიაგებენ საკუთარი ქვეყნის ისტორიას და აღნიშნავენ თავიანთ სიმამაცეს, ინოვაციებსა და გამძლეობას, აშშ კიდევ ერთხელ ადასტურებს მტკიცე ერთგულებას ჩვენი ეკონომიკური და უსაფრთხოების კავშირების გაღრმავებისა და მშვიდობისა და კეთილდღეობისკენ მიმავალი გზის შექმნისადმი ჩვენი ორივე ერისთვის“, - განაცხადა მარკო რუბიომ.

On behalf of the United States, Marco Rubio congratulates the Ukrainian people on their 35th anniversary of independence
US Secretary of State Marco Rubio congratulates the Ukrainian people on their 35th anniversary of independence.
“On behalf of the United States, I congratulate the people of Ukraine on your 35th anniversary of independence.
Today, 35 years after Ukraine declared its independence from the Soviet Union on August 24, 1991, the United States reaffirms the importance of the long-standing partnership between our countries. The United States is committed to Ukraine’s sovereignty and continues to work to support a negotiated resolution to the war between Ukraine and Russia that will establish a lasting and sustainable peace.
On this Independence Day, as Ukrainians honor their country’s history and celebrate their courage, innovation, and resilience, the United States reaffirms our strong commitment to deepening our economic and security ties and to forging a path to peace and prosperity for both our nations,” said Marco Rubio.