დავრწმუნდი თუ რა შორს არის დღევანდელი ხელისუფლება აფხაზეთის თემასთან მიმართებაში, როგორ არ ესმის, როგორ არ ერკვევა არაფერში და როგორ სამომავლოდ, საბედისწერო შეცდომას უშვებს! - ადა მარშანია
"განათლების რეფორმის" ფარგლებში სოხუმის უნივერსიტეტში დაგეგმილ ცვლილებებს, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს დეპუტატი ადა მარშანია ეხმაურება.
"ძალიან გაბრაზებული და გამწარებული ვარ იმით, რაც ხდება ზოგადად, უნივერსიტეტების თავს და განსაკუთრებით ჩვენი სოხუმის უნივერსიტეტის თავს!
იმით რაც ხდება, კიდევ ერთხელ დავრწმუნდი თუ რა შორს არის დღევანდელი ხელისუფლება აფხაზეთის თემასთან მიმართებაში, როგორ არ ესმის, როგორ არ ერკვევა არაფერში და როგორ სამომავლოდ, საბედისწერო შეცდომას უშვებს! როგორ არ უსმენს იმ ხალხს, ვისაც კარგად გაეგება ეს საკითხი და ვალდებულიც არის, რომ გაეგებოდეს!
ჩვენი სოხუმის უნივერსიტეტი მდიდარი და საამაყო ისტორიის მქონეა; ერთ-ერთი ბასტიონი ქართულ-აფხაზური ურთიერთობის საქმეში; თანამშრომლობის ერთ-ერთი ბასტიონი საქართველოს ერთიანობისთვის ბრძოლაში!
კარგად მახსოვს მისი პირველი რექტორის, ბატონი ზურაბ ანჩაბაძის და მამას საუბრები, დისპუტები, წუხილები, ფიქრები უნივერსიტეტის მომავალზე და მის განვითარებაზე...
სოხუმის უნივერსიტეტში, როგორც ლაკმუსის ქაღალდზე გამოვლინდა, იფეთქა ყველა ურთიერთსაწინააღმდეგო პრობლემამ, რომელიც ათეული წლები ბუდობდა აფხაზურ საზოგადოებაში. უნივერსიტეტში აღმოცენებული კონფლიქტით დაიწყო ხილული ფაზა ტრაგედიისა, რაც დატრიალდა აფხაზეთში.
რა ვქნათ, როგორ ვუშველოთ ჩვენს მშობლიურ და ბუმბერაზ კერას, როგორ გადავარჩინოთ უგუნურობისაგან და უგუნურებისაგან!?" - წერს ადა მარშანია.