ბაჩო ახალაია: გავიმეორებ, რაც ბრალშია – მიმაჩნია, რომ ივანიშვილის ხელისუფლება უნდა დაემხოს სასტიკად
გავიმეორებ, რაც ბრალშია – მიმაჩნია, რომ ივანიშვილის ხელისუფლება უნდა დაემხოს სასტიკად, – ამის შესახებ საქართველოს თავდაცვის ყოფილმა მინისტრმა, ბაჩო ახალაიამ სასამართლო პროცესზე განაცხადა.
ბაჩო ახალაიას თქმით, ეს არის ერთადერთი ღირსეული ქცევა და გარანტია, რომ მომავალში ხელისუფლებაში ვინც მოვა, ვერავინ გაბედოს დიქტატურის გზაზე დადგომა.
მისივე განმარტებით, სისხლის სამართლის კოდექსში არ არის მუხლი, რომელიც სჯის ხელისუფლების დამხობას.
„ძალიან უცნაური რაღაც მოხდა, სასამართლოზე ნათქვამის გამო წარმიდგინეს ბრალდება. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ხელისუფლების დამხობა დანაშაულად არაა მოხსენიებული. დანაშაულია ყაჩაღობა, ბანდიტობა. ეს ნიშნავს, რომ ხელისუფლების დამხობა არის კანონიერი მოქმედება, ჩვეულებრივი ქცევა ისეთი დიქტატორის პირობებში, როგორშიც ვიმყოფებით. სისხლის სამართლის კოდექსში არ არის მუხლი, რომელიც სჯის ხელისუფლების დამხობას. ხვალ რომ ავდგე და თანამოაზრეებთან ერთად ხელისუფლება დავამხო, ბრალს ვერ წამიყენებენ, რადგან სისხლის სამართლის კოდექსით რაც აკრძალული არაა, ყველაფერი დაშვებულია. შესაბამისად, ვამბობ, ერთადერთი გზა ამ სიტუაციიდან გამოსვლის, რომელიც ჩვენს ერს აქვს, დამპყრობელი ხელისუფლების დამხობაა. ეს არის ერთადერთი, სამართლიანი გზა, რომლითაც საქართველომ შეიძლება, ღირსება აღიდგინოს. არჩევნები არ ტარდება, ყველამ იცის, რომ ქუჩაში დგომა, გაპროტესტება არ შეიძლება. ტროტუარზე დგომა დანაშაულია კანონმდებლობით, ხელისუფლების დამხობა არ არის ჯერჯერობით. არ არსებობს მუხლი, რომელიც ხელისუფლების დამხობას დანაშაულად აცხადებს“, – აღნიშნა ბაჩო ახალაიამ.
ბაჩო ახალაიას თქმით, „ყველაფერს გააკეთებს იმისთვის, რომ ივანიშვილი სასტიკად დაემხოს“.
„არაფერს უკანონოს არ ვამბობ და გონებაშიც არ ვფიქრობ. ეს კაცი თუ ფიქრობს, რომ ამ გზით შორს წავა, ძალიან ცდება. შეიძლება ფიქრობს, რომ გაიქცევა, როგორც კადაფი, ან ჩვენი ასლან აბაშიძე, მაგრამ ივანიშვილმა ზუსტად იცის, რომ ჩამოვიყვანთ და ამ სასამართლოში მოვიყვანთ. მაგიდაზე არ ავსულვარ და ხულიგნობა არ ჩამიდენია. ეს არის მოსაზრება, რაც ვთქვი, იმავეს ვიმეორებ – ივანიშვილს როცა დავამხობთ, აბა მეორე დღეს პროკურორი ან ვინმე მოგვადგეს, დანაშაული ჩაიდინეო, მაგრამ ეს არაა დანაშაული, დიქტატორის დამხობა არაა დანაშაული, ეს არის უფლება და ასეთ ვითარებაში, ვალდებულება. დავამხობთ ივანიშვილსაც და მის საცეცებსაც, ყველა სასტიკად აგებს პასუხს ხალხის წინაშე. ღრმად ვარ დარწმუნებული, ჩემი მოქალაქის კანონიერი უფლება და ვალდებულებაა, გავაკეთო ის, რომ ივანიშვილის თამადობით ეს ფორმალური მთავრობა დაემხოს და ყველამ სასტიკად აგოს პასუხი. ბიძინამ კარგად იცის, რომ ქართველებს გვაქვს ამის უნარი “, – განაცხადა ბაჩო ახალაიამ.
ცნობისთვის, საქართველოს პროკურატურამ საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების ძალადობით შეცვლის და სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობის მოწოდების ფაქტზე ბაჩო ახალაიას 27 მარტს ბრალდება წარუდგინა.
ბაჩო ახალიას საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 317-ე მუხლით წარედგინა ბრალდება (მოწოდება საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების ძალადობით შეცვლისკენ და სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობისკენ), რაც სასჯელის სახედ და ზომად 3 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.

Bacho Akhalaia: I will repeat what is wrong – I believe that Ivanishvili’s government should be overthrown brutally
I will repeat what is wrong – I believe that Ivanishvili’s government should be overthrown brutally, – former Georgian Defense Minister Bacho Akhalaia stated this at the trial.
According to Bacho Akhalaia, this is the only decent behavior and a guarantee that whoever comes to power in the future will not dare to take the path of dictatorship.
According to him, there is no article in the Criminal Code that punishes the overthrow of the government.
"Something very strange happened, I was charged because of what I said in court. The Criminal Code of Georgia does not mention overthrowing the government as a crime. Robbery and banditry are crimes. This means that overthrowing the government is a legal act, a normal behavior in the conditions of a dictator like the one we are in. There is no article in the Criminal Code that punishes overthrowing the government. If I stood up tomorrow and overthrew the government with my associates, they would not charge me, because everything that is not prohibited by the Criminal Code is permitted. Accordingly, I say that the only way out of this situation that our nation has is to overthrow the occupying government. This is the only fair way by which Georgia can restore its dignity. Elections are not being held, everyone knows that standing on the street, protesting is not allowed. Standing on the sidewalk is a crime under the law, overthrowing the government is not yet. There is no "The article that declares the overthrow of the government a crime," Bacho Akhalaia noted.
According to Bacho Akhalaia, "he will do everything to brutally overthrow Ivanishvili."
"I am not saying anything illegal and I do not even think about it. If this man thinks that he will go far this way, he is very mistaken. He may think that he will escape like Gaddafi or our Aslan Abashidze, but Ivanishvili knows for sure that we will bring him down and bring him to this court. I did not go up to the table and did not commit hooliganism. This is the opinion that I said, I repeat the same thing - when we overthrow Ivanishvili, the next day a prosecutor or someone will come to us and say that he committed a crime, but this is not a crime, overthrowing a dictator is not a crime, this is a right and in such a situation, an obligation. We will overthrow Ivanishvili and his followers, everyone will be severely held accountable before the people. I am deeply convinced that it is the legal right and obligation of my citizen to do what is necessary to overthrow this formal government with Ivanishvili's audacity and everyone will be severely held accountable. Bidzina knows very well that we Georgians have "The ability to do this," said Bacho Akhalaia.
For information, the Prosecutor's Office of Georgia charged Bacho Akhalaia on March 27 with calling for the violent change of the constitutional order of Georgia and the overthrow of the state government.
Bacho Akhalaia was charged under Article 317 of the Criminal Code of Georgia (calling for the violent change of the constitutional order of Georgia and the overthrow of the state government), which provides for up to 3 years of imprisonment as a form and measure of punishment.