ქალბატონო მაკა, თქვენ ხართ პასუხისმგებელი საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის ჩიხში შეყვანაზე, დიახ, თქვენ, ისევე როგორც „ქართული ოცნების“ მთავრობას, მოგეთხოვებათ პასუხი - გიორგი შარაშიძე
„გახარია საქართველოსთვის“ დეპუტატმა, გიორგი შარაშიძემ პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე საგარეო საქმეთა მინისტრს, მაკა ბოჭორიშვილს მიმართა და საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესზე პასუხისმგებლობა დააკისრა.
დეპუტატის განცხადებით, ქვეყნის მიერ მიღწეული პროგრესის შეფასების ნაცვლად, დღეს ყურადღება უნდა ეთმობოდეს დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზენაესობის მიმართულებით არსებულ პრობლემებს. მისი თქმით, მოქმედი ხელისუფლება და საგარეო საქმეთა მინისტრი პასუხისმგებლები არიან ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესის „ჩიხში შეყვანაზე“.
შარაშიძემ აღნიშნა, რომ „ქართულ ოცნებას“ პასუხი უნდა მოეთხოვოს, თუ რატომ შეაჩერა საქართველომ ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესი და რატომ დაირღვა საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლით გათვალისწინებული ვალდებულება, რომელიც ქვეყნის ევროატლანტიკურ ინტეგრაციას ითვალისწინებს.
მისივე შეფასებით, ქვეყანაში დემოკრატიული უკუსვლა და ავტორიტარული მმართველობის გაძლიერება შეინიშნება, რაც ევროკავშირის მოთხოვნებთან შეუთავსებელია. დეპუტატმა ასევე გააკრიტიკა ხელისუფლების ანტიევროპული რიტორიკა და დეზინფორმაციის გავრცელება.
შარაშიძემ გაიხსენა საქართველოში ევროკავშირის ელჩის, პაველ ჰერჩინსკი განცხადებაც, რომლის მიხედვით, საქართველო დღეს ევროკავშირის წევრობისგან უფრო შორს არის, ვიდრე 2023 წელს, კანდიდატის სტატუსის მიღების დროს.
დასასრულს, დეპუტატმა საგარეო საქმეთა მინისტრს მოუწოდა, უპასუხოს ოპოზიციის კითხვებს და საზოგადოებას განუმარტოს, რატომ „შორდება ქვეყანა ევროპულ გზას“ და აქვს თუ არა ხელისუფლებას რესურსი, პოლიტიკური ნება და კომპეტენცია, რათა საქართველო კვლავ დაუბრუნდეს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესს.

Ms. Maka, you are responsible for the deadlock in Georgia’s EU accession process, yes, you, as well as the Georgian Dream government, will be held accountable - Giorgi Sharashidze
Gakharia for Georgia MP Giorgi Sharashidze addressed the Minister of Foreign Affairs Maka Bochorishvili at the plenary session of the Parliament and held her responsible for Georgia’s EU accession process.
According to the MP, instead of assessing the progress achieved by the country, attention should be paid today to the problems in the areas of democracy, human rights and the rule of law. According to him, the current government and the Minister of Foreign Affairs are responsible for the “deadlock” in the EU integration process.
Sharashidze noted that the Georgian Dream should be held accountable for why Georgia suspended the EU accession process and why the obligation stipulated in Article 78 of the Georgian Constitution, which envisages the country’s Euro-Atlantic integration, was violated.
According to his assessment, there is a democratic backsliding and strengthening of authoritarian rule in the country, which is incompatible with the EU’s requirements. The MP also criticized the government’s anti-European rhetoric and the spread of disinformation.
Sharashidze also recalled the statement of the EU Ambassador to Georgia, Pavel Herchinsky, according to which Georgia is further away from EU membership today than it was in 2023, when it received candidate status.
In conclusion, the MP called on the Minister of Foreign Affairs to answer the opposition's questions and explain to the public why "the country is moving away from the European path" and whether the government has the resources, political will, and competence to return Georgia to the EU accession process.