რუსეთის წინააღმდეგ სანქციები 12 თვით გახანგრძლივდა
როგორც უკრაინული მედია წერს, ომის დაწყებიდან პირველად, ევროკავშირის ლიდერები დათანხმდნენ წინადადებას, ექვსი თვის ნაცვლად, სანქციები 12 თვით გაეხანგრძლივებინათ.
გადაწყვეტილება ლიდერებმა ევროპის საბჭოს სხდომაზე მიიღეს.
„უკრაინის თემაზე მსჯელობა დასრულდა. ევროკავშირის ლიდერებმა განიხილეს სამიტის დასკვნები უკრაინასთან დაკავშირებით და გადაწყვიტეს, რუსეთის წინააღმდეგ სანქციები 12 თვით გაახანგრძლივონ“, –  განუცხადა ჟურნალისტებს ევროპის საბჭოს თავმჯდომარის პრესმდივანმა, მარია ტომასიკმა.
ცნობისთვის, ვიქტორ ორბანის პრემიერ-მინისტრის თანამდებობაზე ყოფნის დროს უნგრეთი რეგულარულად ბლოკავდა ევროკავშირის სასანქციო და სხვა გადაწყვეტილებებს. ვეტოს  ხშირად სლოვაკეთიც უერთდებოდა.

Sanctions against Russia extended for 12 months
As Ukrainian media reports, for the first time since the start of the war, EU leaders have agreed to a proposal to extend sanctions for 12 months instead of six months.
The leaders made the decision at a meeting of the European Council.
“The discussion on Ukraine has ended. EU leaders discussed the conclusions of the summit on Ukraine and decided to extend sanctions against Russia for 12 months,” Maria Tomasik, the press secretary of the President of the European Council, told journalists.
For your information, during Viktor Orban’s tenure as Prime Minister, Hungary regularly blocked EU sanctions and other decisions. Slovakia often joined the veto.