შეერთებულმა შტატებმა, ჰორმუზის სრუტეში გემებზე თავდასხმის საპასუხოდ, ირანის სამხედრო ობიექტებს დაარტყა
აშშ-მა ირანის წინააღმდეგ იერიშები დაიწყო.
როგორც აშშ-ის ცენტრალური სარდლობის განცხადებაშია აღნიშნული, ოპერაცია ირანის მიერ ჰორმუზის სრუტეში მოძრავ კომერციულ გემებზე თავდასხმებზე პასუხია.
„აშშ-ის ცენტრალური სარდლობის ძალებმა ირანის წინააღმდეგ ძლიერი დარტყმების სერია დაიწყეს, რათა საერთაშორისო საზღვაო გზაზე მშვიდობიანი სამოქალაქო ეკიპაჟებით დაკომპლექტებულ კომერციულ გემებზე თავდასხმისთვის ირანს მაღალი ფასი დააკისრონ. ირანის აგრესია იყო გაუმართლებელი, სახიფათო და ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების აშკარა დარღვევა“, – ნათქვამია განცხადებაში.
მათი მტკიცებით, ირანის მიერ გამოვლენილი აგრესია იყო გაუმართლებელი, საშიში და ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების აშკარა დარღვევა.
ცნობისთვის, ირანმა ორშაბათს და სამშაბათს ჰორმუზის სრუტეში სავაჭრო გემებზე სამი თავდასხმა განახორციელა.

The United States has launched strikes against Iran in response to attacks on ships in the Strait of Hormuz
The United States has launched strikes against Iran.
According to a statement from the US Central Command, the operation is in response to Iran's attacks on commercial vessels sailing in the Strait of Hormuz.
"US Central Command forces have launched a series of powerful strikes against Iran to impose a heavy price on Iran for its attacks on civilian commercial vessels operating in international waterways. Iran's aggression was unjustified, dangerous and in clear violation of the ceasefire agreement," the statement said.
According to them, the aggression demonstrated by Iran was unjustified, dangerous and in clear violation of the ceasefire agreement.
For your information, Iran carried out three attacks on merchant ships in the Strait of Hormuz on Monday and Tuesday.