შეერთებულმა შტატებმა ირანის წინააღმდეგ დარტყმები განაახლა
აშშ-მა ირანზე მორიგი საჰაერო იერიშები მიიტანა, – ამის შესახებ „სიენენი“ აშშ-ის ცენტრალურ სარდლობაზე დაყრდნობით წერს.
როგორც აშშ-ის ცენტრალურ სარდლობის განცხადებაშია ნათქვამი, იერიშები აშშ-ის პრეზიდენტის მითითებით განხორციელდა და მათი მიზანი ირანის შესაძლებლობების შეზღუდვაა, რათა მან ჰორმუზის სრუტეში ნაოსნობას საფრთხე ვეღარ შეუქმნას.
„მთავარსარდლის მითითებით, აშშ-ის ცენტრალური სარდლობის ძალებმა ირანზე დამატებითი დარტყმების განხორციელება დაიწყეს, რათა კიდევ უფრო შეზღუდონ მისი შესაძლებლობები, საფრთხე შეუქმნან ჰორმუზის სრუტეში ნაოსნობის თავისუფლებას. აშშ ირანს პასუხისმგებლობას აკისრებს კომერციული გემებისა და მათი სამოქალაქო ეკიპაჟების წინააღმდეგ ბოლო პერიოდში განხორციელებული გაუმართლებელი აგრესიის გამო, რომლებიც ამ უმნიშვნელოვანეს საერთაშორისო საზღვაო მარშრუტზე თავისუფლად გადაადგილდებიან“, – აღნიშნულია აშშ-ის ცენტრალური სარდლობის განცხადებაში.
ამასთან, როგორც ირანის სახელმწიფო მედია იუწყება, აშშ-ის მიერ ირანზე მორიგი საჰაერო დარტყმების შესახებ განცხადების შემდეგ ქვეყნის სამხრეთ-აღმოსავლეთში მდებარე საპორტო ქალაქ ჩაბაჰარში ელექტროენერგიის მიწოდება ნაწილობრივ შეწყდა.
„სიენენი“ წერს, რომ ჩაბაჰარსა და ახლომდებარე სანაპირო ქალაქ კონარაკში დაახლოებით ათი აფეთქების ხმა გაისმა.

The United States has resumed strikes against Iran
The United States has launched another round of airstrikes on Iran, CNN reports, citing the US Central Command.
As stated in the statement of the US Central Command, the attacks were carried out at the direction of the US President and their purpose is to limit Iran's capabilities so that it can no longer threaten navigation in the Strait of Hormuz.
"At the direction of the Commander-in-Chief, US Central Command forces have begun carrying out additional strikes against Iran to further limit its capabilities to threaten the freedom of navigation in the Strait of Hormuz. The United States holds Iran responsible for its recent unjustified aggression against commercial vessels and their civilian crews, which freely navigate this vital international shipping lane," the US Central Command statement said.
Meanwhile, Iranian state media reported that the power supply to the southeastern port city of Chabahar was partially cut off after the US announced new air strikes on Iran.
“Siene” writes that about ten explosions were heard in Chabahar and the nearby coastal city of Konarak.