უკრაინის რადამ საომარი მდგომარეობა და მობილიზაცია ოქტომბრის ბოლომდე გაახანგრძლივა
უკრაინის უმაღლესმა რადამ პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის მიერ ინიცირებული კანონპროექტები დაამტკიცა, რომლებიც ქვეყანაში საომარი მდგომარეობისა და საყოველთაო მობილიზაციის მოქმედების ვადას 2026 წლის 31 ოქტომბრამდე ახანგრძლივებს.
საომარი მდგომარეობის გაგრძელების შესახებ კანონპროექტს (№15401), რომელიც უკრაინის პრეზიდენტის შესაბამისი ბრძანებულების დამტკიცებას ითვალისწინებს, მხარი 313-მა დეპუტატმა დაუჭირა.
საყოველთაო მობილიზაციის ვადის გაგრძელების შესახებ კანონპროექტი (№15402) კი 311-მა პარლამენტარმა დაამტკიცა.
მანამდე პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ უმაღლეს რადას მიმართა ინიციატივით, რომ საომარი მდგომარეობა და საყოველთაო მობილიზაცია კიდევ 90 დღით, 2026 წლის 2 აგვისტოდან 31 ოქტომბრის ჩათვლით გახანგრძლივებულიყო.
ეს უკვე მეოცე შემთხვევაა, როდესაც უკრაინის პარლამენტმა საომარი მდგომარეობისა და მობილიზაციის ვადის გაგრძელებას მხარი დაუჭირა რუსეთის სრულმასშტაბიანი სამხედრო აგრესიის დაწყების შემდეგ.

Ukraine's Verkhovna Rada extends martial law and mobilization until the end of October
The Verkhovna Rada of Ukraine has approved bills initiated by President Volodymyr Zelensky that extend the duration of martial law and general mobilization in the country until October 31, 2026.
The draft law on the extension of martial law (No. 15401), which provides for the approval of the relevant decree of the President of Ukraine, was supported by 313 deputies.
The draft law on the extension of the period of general mobilization (No. 15402) was approved by 311 deputies.
Earlier, President Volodymyr Zelensky addressed the Verkhovna Rada with an initiative to extend martial law and general mobilization for another 90 days, from August 2 to October 31, 2026.
This is the twentieth time that the Ukrainian parliament has supported the extension of martial law and mobilization since the start of Russia's full-scale military aggression.