პროკურატურამ ალიბი შეუქმნა შსს-ს - თბილისის ყოფილი მთავარი პროკურორი
თბილისის ყოფილი მთავარი პროკურორის, მაია მწარიაშვილის განცხადებით, მისთვის გაუგებარია, რატომ გამოაქვეყნა შსს-მ ნუცუბიძის პლატოზე მომხდარ საქმესთან დაკავშირებით თვითმხილველთა ინტერვიუები.
როგორც მწარიაშვილმა ტელეკომპანია ,,პირველის“ ეთერში საუბრისას აღნიშნა, ინტერვიუების გამოქვეყნება უკვე მიუთითებდა, რომ სამხრე კამერების კადრები არ არსებობდა.
,, როგორც კი ინტერვიუების გამოქვეყნება დაიწყო შს სამინისტრომ უნდა გვევარაუდა, რომ არ არსებობდა ის ჩანაწერები, რადგან პირველ რიგში გამოქვეყნდებოდა სწორედ ეს ჩანაწერები.
პროკურატურამ კი დაამკვიდრა ის, რომ პრესცენტრი ჩამოგვითვლის რამდენი მოწმე დაიკითხა და რა ექსპერტიზა ჩატარდა.
პროკურატურამ ამ განცხადებაში თქვა, რომ განჩინებით ამოიღეს კამერები. განჩინებით ამ კამერების ამოღება არ ხდება. პროკურატურა რა წუთშიც გამოითხოვდა ამ კადრებს იმ წუთში უნდა მიეცათ. სადაც კი არსებობს განჩინება, იქაც კი არსებობს გადაუდებელი მომენტი, რა დროსაც განჩინების გარეშეც ხდება ამოღება. განჩინება იმიტომ გვითხრეს, რომ აი ეს დრო რატომ დაიკარგაო, აეხსნათ.
პროკურატურამ ამ განცხადებაში ალიბი შეუქმნა შსს-ს. მან ასეთი რამ თქვა, მიუთითა, რომ ინსპექტორის განმარტებით, გამორთული ჰქონდა მას კამერა და მანქანაში ედო. რატომ იყო გამორთული ეს უნდა გვითხრას. ამავე განცხადებაში პროკურატურამ გვითხრა, რომ მანქანა სხვა მხარეს იდგა. ამ განცხადებით, პროკურატურა ცდილობს აეხსნა რატომ არ იყო ჩანაწერი. ფაქტობრივად გვითხრა, რომ ობიექტური ვითარება არის ისეთი, რომ ამ ჩანაწერის მოლოდინი არ გქონდეთო. მე ამ უცნაურობის გათეთრების მცდელობა დავინახე. შეიძლება ვჩქარობდე დასკვნებში.
დღეს გვაქვს ვითარება, როდესაც გამოძიებისგან პასუხს ველოდებით, რომ სამხრე კამერების გარეშე უნდა დადგინდეს რეალობა რა იყო“, - განაცხადა მწარიაშვილმა.
მისი შეფასებით, ამ ტიპის დანაშაულის გამოძიება მარტივია.
,,ასეთი ტიპის დანაშაულზე პირველივე სურათი არის იმდღესვე. გამოკითხვა და სურათის აღდგენაა საჭირო. ეს ხომ არ არის წლების წინ ჩადენილი დანაშაული, სადაც უკვე მტკიცებულებები აღარ არსებობს?! “-ამბობს მწარიაშვილი.
ამასთან, პავლიაშილის გარდაცვალების საქმეში, დაკავების მომენტის ვიდეოების არარსებობის ფაქტს, თბილისის ყოფილი მთავარი პროკურორი რობაქიძისა და გირგვილიანის გახმაურებულ საქმეებში ვიდეოების გაქრობას ადარებს.
,,შესაძლოა, საბოლოო სურათი დარჩეს ასეთი, რომ როგორც კანონი ავალდებულებდა პატრულ ინსპექტორებს, მათ ეს ქმედებები განახორციელეს თანმიმდევრულად, უბრალოდ, კამერა არ იყო ჩართული და ამის გამო ადამიანებს ხომ არ დავახჩობთო?! თუ ეს სცენარია, მაშინ ეს ძალიან ცუდია, იმიტომ რომ ჩვენ გვაქვს გამოცდილება არაერთ გახმაურებულ საქმეზე. ჩანაწერების გაქრობის, რომლებსაც მერე წლების განმავლობაში ვეძებდით - იგივე რობაქიძის საქმე, იგივე გირგვლიანის საქმე. გახსოვთ, იქაც ჩანაწერები ძალიან იკვეცებოდა და საბოლოოდ იქამდე მივიდა, რომ გაქრა უბრალოდ ეს ჩანაწერები.
აქაც პროკურატურას, უნდა თუ არ უნდა, ანუ ამ საქმის მიმართ ნდობა რომ აღდგეს, ჩვენ ლეგიტიმაციის და ნდობის მაღალი ხარისხით უნდა ვიცოდეთ, რას ნიშნავს რომ გამორთო რაღაც პერიოდი კამერა; რას ნიშნავს და რატომ ტენიდა და რატომ არ მუშაობდა ეს კამერები, მით უმეტეს რომ ექსპერტიზით შეიძლება დადგინდეს, წაიშალა თუ მაშინვე არ იყო ჩართული“- განაცხადა თბილისის ყოფილმა პროკურორმა მაია მწარიაშვილმა.