ევროკავშირი საკუთარი ოჯახის წევრობას არავის აიძულებს, გვსურს საქართველოს ხელისუფლებამ ხელიდან არ გაუშვას ის ისტორიული შესაძლებლობა, რომელიც ჯერ კიდევ არსებობს -  ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში
საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის, მაკა ბოჭორიშვილისა და ევროკავშირის ელჩის, პაველ ჰერჩინსკის შეხვედრის შესახებ ოფიციალურ ინფორმაციას ავრცელებს.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ ევროკავშირში გაწევრიანება მოითხოვს ნამდვილ ერთგულებას და ხელშესახებ რეფორმებს ევროკავშირის ღირებულებებსა და სტანდარტებთან შესაბამისობის მისაღწევად.
„2026 წლის 27 აპრილს, საქართველოში ევროკავშირის ელჩი პაველ ჰერჩინსკი მიწვეული იყო შეხვედრაზე ვიცე-პრემიერთან, საგარეო საქმეთა მინისტრთან მაკა ბოჭორიშვილთან. მათ შორის შედგა საფუძვლიანი საუბარი ევროკავშირი-საქართველოს ურთიერთობების შესახებ. დამოუკიდებლობის მოპოვების დღიდან, ევროკავშირი საქართველოს  გვერდში უდგას და ეხმარება დემოკრატიული და წარმატებული სახელმწიფოს მშენებლობაში. ევროკავშირმა არაერთხელ საქართველოს წინსვლის სურვილი დაადასტურა.
ევროკავშირის ლიდერებმა ერთხმად მიიღეს გადაწყვეტილება საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ. როგორც საქართველოს მოქალაქეთა უმრავლესობას, გვჯერა, რომ ევროკავშირს წევრობა ქვეყნისთვის მშვიდობისა და კეთილდღეობის საუკეთესო გარანტიას წარმოადგენს.
ევროკავშირში გაწევრიანება მოითხოვს ნამდვილ ერთგულებას და ხელშესახებ რეფორმებს ევროკავშირის ღირებულებებსა და სტანდარტებთან შესაბამისობის მისაღწევად. სამწუხაროდ, საქართველოს ხელისუფლების მიერ არჩეული ამჟამინდელი კურსი ქვეყანას აშორებს ევროკავშირის წევრობის გზას. უწყვეტი და მიზანმიმართული რიტორიკა ევროკავშირის წინააღმდეგ უფრო მეტად უთხრის ძირს საქართველოს ევროკავშირისკენ სწრაფვის დამაჯერებლობას.
ევროკავშირი საკუთარი ოჯახის წევრობას არავის აიძულებს. გვსურს, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ ხელიდან არ გაუშვას ის ისტორიული შესაძლებლობა, რომელიც ჯერ კიდევ არსებობს“, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

The European Union does not force anyone to become a member of its family, we want the Georgian government not to miss the historic opportunity that still exists - EU Delegation to Georgia
The EU Delegation to Georgia releases official information about the meeting between the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Maka Bochorishvili, and the EU Ambassador, Pavel Herchinsky.
The statement says that EU membership requires real commitment and tangible reforms to achieve compliance with EU values ​​and standards.
“On 27 April 2026, the European Union Ambassador to Georgia Paweł Herczyński was invited for a meeting with the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of Georgia, Ms. Maka Botchorishvili. They had a substantive discussion about EU-Georgia relations.
Since Georgia’s independence, the EU has stood by Georgia, helping to build a democratic and prosperous state. The EU has shown time and time again that it wishes Georgia to move forward.
The EU leaders have unanimously decided to grant Georgia a candidate status. Like majority of Georgians, we believe that membership in the EU offers Georgia the best guarantee of peace and prosperity.
Accession to the EU requires sincere commitment and tangible reforms to align with EU values and standards. Unfortunately, the current trajectory taken by Georgian authorities pushes Georgia away from the path of EU membership. Persistent anti-EU rhetoric further undermines the credibility of Georgia’s EU aspirations”, - the report states.