დაზვერვის ინფორმაციით, რუსეთი ახალ მასშტაბურ იერიშს ამზადებს -ზელენსკი
უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ დაზვერვის მონაცემებით, რუსეთი უკრაინის წინააღმდეგ ახალი მასშტაბური საჰაერო თავდასხმისთვის ემზადება.
მისი თქმით, მოქალაქეებმა განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიაქციონ საჰაერო განგაშის სიგნალებს და უსაფრთხოების წესები დაიცვან.
„ჩვენ გვაქვს დაზვერვის ინფორმაცია რუსეთის მიერ ახალი მასშტაბური დარტყმის მომზადების შესახებ. გთხოვთ, ყურადღება მიაქციოთ საჰაერო განგაშს და გაუფრთხილდით საკუთარ სიცოცხლეს. ჩვენი სამსახურები სრულ მზადყოფნაში არიან, ხოლო საჰაერო ძალები და ცის სხვა დამცველები, როგორც ყოველთვის, 24-საათიან რეჟიმში იმუშავებენ“, – განაცხადა ზელენსკიმ.
უკრაინის პრეზიდენტის თქმით, ქვეყნის მთავარ პრიორიტეტად კვლავ საჰაერო თავდაცვის გაძლიერება და პარტნიორების მხრიდან დახმარების გაგრძელება რჩება.
ზელენსკიმ ასევე აღნიშნა, რომ პარტნიორი ქვეყნების მიერ გამოყოფილი ფინანსური რესურსები, მათ შორის, MIM-104 Patriot Patriot-ის ტიპის საჰაერო თავდაცვის სისტემებისთვის რაკეტების შესაძენად გროვდება და ამ მიმართულებით საკმარისი მიწოდება მნიშვნელოვანწილად აშშ-ზეა დამოკიდებული.

He said that citizens should pay special attention to air warning signals and follow safety rules.
“We have intelligence information about the preparation of a new large-scale strike by Russia. Please pay attention to the air warning and take care of your lives. Our services are on full alert, and the Air Force and other sky defenders will work 24 hours a day, as always,” Zelensky said.
According to the Ukrainian president, the country’s main priority remains to strengthen air defense and continue assistance from partners.
Zelensky also noted that financial resources allocated by partner countries, including for the purchase of missiles for MIM-104 Patriot air defense systems, are being accumulated, and sufficient supplies in this direction depend to a large extent on the United States.